Suwalszczyzna

Bajkowa kraina na krańcu Polski

Zaskakujące jest, jak wiele atrakcji kryje się w naszym kraju. Suwalszczyzna należy do tych regionów, który mimo licznych walorów może być szerzej nieznany. Warto więc nadrobić zaległości i odwiedzić Suwalszczyznę, zwłaszcza że dzięki środkom finansowym z Unii nie brakuje tutaj ciekawych inwestycji.

Teren Suwalszczyzny obejmuje między innymi Pojezierze Suwalskie, Równinę Augustowską, Puszczę Romincką czy Wigierski Park Narodowy. Główne miasta regionu – Sejny, Suwałki i Augustów rozdziela natomiast Puszcza Augustowska. W tej historycznej krainie można podziwiać bogatą florę i faunę, nieskażoną działalnością człowieka. Dzięki temu każdy pooddycha tu świeżym powietrzem (Suwalszczyzna to region uzdrowiskowy) i odpocznie od wielkomiejskiego hałasu i chaosu. Takich miejsc jest coraz mniej w Europie, dlatego Suwalszczyzna pod tym względem jest wyjątkowa. Z drugiej strony region ten staje się coraz popularniejszy, za czym idą inwestycje w infrastrukturę turystyczną – hotele, wyciągi i trasy narciarskie, restauracje, czy szlaki turystyczne (piesze, rowerowe, konne i wodne). Wszyscy z pewnością skorzystają na tej popularności regionu – mieszkańcy i turyści, ale tylko wtedy, gdy goście uszanują tutejszą florę i faunę. Trzeba bowiem pamiętać, że jeziora nadają się doskonale do kąpieli, wędkowania i uprawiania sportów wodnych. Lasy zamieszkuje wiele gatunków zwierząt, poza tym znane są z bogactwa grzybów i jagód. To miejsca, które narażone są na ingerencję człowieka w ich naturalne piękno.

Suwalszczyzna to dobre miejsce, aby się wyciszyć i w skupieniu odkrywać ślady przeszłości w postaci kościołów, klasztorów, starych wsi i miasteczek czy poznawać smaki regionalnej kuchni. Oto lista miejsc, które warto zobaczyć.

Suwałki
To największe miasto na Suwalszczyźnie, położone w malowniczym zakolu rzeki Czarnej Hańczy. Sąsiedztwo Wigierskiego Parku Narodowego oraz Suwalskiego Parku Krajobrazowego zapewnia świetne warunki turystom, zarówno tym pieszym, jak i korzystającym z rowerów, czy sprzętów wodnych. Dobrze rozwija się agroturystyka, ale warto pamiętać też o miejscowych zabytkach. Koniecznie trzeba przespacerować się rynkiem, zobaczyć XIX –wieczne klasycystyczne kamieniczki, zabytkowy kościół św. Aleksandra z lat 1820- 1825, a także cmentarze. To pamiątka i dowód na to, że mieszkali tu kiedyś koło siebie Polacy, Żydzi, Rosjanie, Cyganie i Tatarzy.

Augustów
Augustów to najważniejszy ośrodek wypoczynkowy na obszarze Puszczy Augustowskiej, W tym znanym uzdrowisku otoczonym przez wody czterech jezior, rzeki Netta i lasów łatwo zapomnieć o codziennych problemach, zwłaszcza przy tak bogatej ofercie turystycznej. Oprócz wspomnianych walorów krajobrazowych, są to wypożyczalnie sprzętu wodnego, plaże, tor do jazdy na nartach wodnych, statki wycieczkowe czy imprezy plenerowe i koncerty w trakcie sezonu wakacyjnego. W Augustowie odbywają się coraz popularniejsze Mistrzostwa Polski w „Pływaniu na Byle Czym”.

Koniecznie trzeba zobaczyć klasycystyczny budynek starej poczty wybudowany w 1829 roku według projektu Henryka Marconiego, Bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Muzeum Kanału Augustowskiego. Muzeum poświęcone tej unikatowej drodze morskiej znajduje się w budynku otoczonym parkiem. Kanał Augustowski wybudowany został w czasach konfliktu miedzy Prusami a Królestwem Polskim. Po nałożeniu przez Prusy wysokich ceł Polacy postanowili wybudować kanał, by ominąć porty pruskie. Miał on łączyć Niemen z Wisłą, a także bałtyckim portem Windawą. Budowa nie została dokończona, ponieważ w 1824 roku wybuchło powstanie listopadowe.

Sejny
To znaczący ośrodek mniejszości litewskiej, z nieregularnym układem urbanistycznym, opartym na szlakach handlowych z poprzedniej lokalizacji miasta. W Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny znajduje się niezwykle cenny zabytek, którym jest pochodzący z około 1400 roku obraz Madonny Szafkowej. Inne ciekawe miejsca w Sejnach to przylegający do Bazyliki klasztor Dominikanów, Biała Synagoga i Nowy Rynek.

Wigry – Klasztor Kamedułów
O tym miasteczku trzeba wspomnieć, gdyż tu zlokalizowany jest najcenniejszy zabytek Suwalszczyzny – Klasztor Kamedułów. Wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku obiekt kryje siedem ołtarzy, kryptę z grobem biskupa Karpowicza i szczątki zakonników. W pobliżu klasztoru jest przystań, gdzie można wybrać się na rejs statkiem „Tryton”, którym podróżował sam Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku.

Śladami Jana Pawła II – Studzieniczna
Z kolei w miejscowości Studzieniczna nad Jeziorem Studziennicznym znajduje się sanktuarium maryjne, które w 1999 roku także odwiedził Jan Paweł II. Drewniany kościół ufundowany został przez chłopa z Pawłówki. Na wyspie znajduje się Kapliczka Najświętszej Marii Panny, gdzie można zobaczyć piękny obraz Matki Boski Studziennicznej, pomnik Jana Pawła II oraz przejść obok studzienki, która posiada uzdrowicielską moc. Będąc w tym miejscu nie można przegapić takiej okazji i nie odwiedzić puszczy augustowskiej – jednej z najpiękniejszych i największych w Polsce. Wycieczka ze Studziennicznej wiedzie przez rezerwat „Stara Ruda”, celem jest śluza Swoboda.

Mosty w Stańczykach
Mosty w Stańczykach to wyjątkowy zabytek, który już z daleka przyciąga uwagę. Dwa bliźniacze mosty przypominające rzymskie akwedukty w Pont-du-Gard są elementami nieczynnej infrastruktury linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami i należą do najwyższych w naszym kraju. Pod „Akweduktami Puszczy Rominckiej” przepływa mała rzeczka Błędzianka. W październiku 1927 roku na trasie zaczęły kursować pociągi. Początkowo były to trzy pary, jednak atrakcyjność tego regionu spowodowała, że w weekendy uruchomiono czwartą parę pociągów osobowych. W malownicze okolice Błędzianki przyjeżdżali wędkarze, turyści, grzybiarze, zakochane pary, a zimą również narciarze. W latach 40. kursowały tutaj składy przewożące kamienie do budowy kwatery Adolfa Hitlera Wilczy Szaniec. Linię w 1945 roku rozebrała Armia Czerwona.

„Akwedukty Puszczy Rominckiej” można zobaczyć w filmie „Ryś”.

Warto wiedzieć, że na trasie kolejowej Gołdap-Żytkiejmy znajdziemy również inne warte uwagi konstrukcje mostowe – między innymi wiadukt kolejowy w Kiepojciach oraz dwa bliźniacze mosty nad rzeką Błudzią.

Góra Cisowa
Na terenie Suwalskiego Parku Narodowego wznosi się Góra Cisowa, która wyróżnia się zróżnicowaną formą rzeźby polodowcowej terenu. Można zaobserwować tutaj między innymi moreny, kemy, ozy, drumliny, rynny polodowcowe, głazowiska. Ze szczytu góry rozciąga się widok na Suwalski Park Krajobrazowy.

Tytuł artykułu nawiązuje nie tylko do bajecznie pięknej przyrody, ale i do kampanii promującej ten region – „Suwalszczyzna- kraina jak baśń” . Więcej o tym ciekawym pomyśle można dowiedzieć się oglądając ten filmik.

Oczywiście tereny Suwalszczyzny to już nie Mazury, ale są to tak piękne tereny, że będąc na Mazurach warto, niejako przy okazji, zobaczyć ten piękny zakątek północno-wschodniej Polski.