Pola Grunwaldzkie
Bitwa pod Grunwaldem pomiędzy zakonem krzyżackim i wojskami polsko- litewskimi była jedną z największych w epoce średniowiecza. O historycznym zwycięstwie wojsk Władysława Jagiełły przypomina ogromny pomnik, widoczny już z daleka. Pola Grunwaldzkie kryją jednak znacznie więcej atrakcji.
Pola Grunwaldzkie to jedno z najciekawszych miejsc w całym województwie warmińsko-mazurskim. Ten historyczny obszar położony jest w powiecie ostródzkim – w okolicy wsi Grunwald, pomiędzy Stębarkiem, Łodwigowem i Ulnowem. Z Olsztyna, Nidzicy, Ostródy czy Iławy można tam dostać się w niecałą godzinę. Na Polach Grunwaldzkich można jednak spotkać ludzi z całej Polski, a nawet zagranicy. Tereny te były przecież miejscem jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach nie tylko naszego kraju, ale i całej średniowiecznej Europy.
Krzyżacy zostali sprowadzeni do Polski przez Konrada Mazowieckiego w 1226 roku, po to by chronić Mazowsze przed najazdami Prusów. Na terenach odebranych Prusom stworzyli własne księstwo, które szybko stało się silne i bogate. Z czasem jednak stosunki Polski i Zakonu zaczęły się pogarszać, a Krzyżacy przejęli nawet Pomorze Gdańskie. W 1409 roku wybuchła wojna, której najważniejszym wydarzeniem była właśnie bitwa pod Grunwaldem.
Obie armie spotkały się na polu bitwy, które dziś jest tak chętnie odwiedzane przez turystów. Okolice wiosek Grunwald, Łodwigowo i Stębark nieprzypadkowo zostały wybrane przez wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena na miejsce walki. Pofałdowany teren, obfitujący w jeziora i bogatą szatę roślinną znakomicie nadawał się do przygotowywania zasadzek i niespodziewanych manewrów. To jednak wojska polskie i litewskie pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły lepiej wykorzystały warunki naturalne i rozgromiły krzyżaków, dodatkowo wspieranych rycerstwem zachodnioeuropejskim.
Wizyta w tym miejscu jest obowiązkowa dla każdego Polaka, który choć trochę czuje się patriotą. Wśród obiektów przypominających o wielkiej bitwie największą uwagę zwraca imponujący granitowy obelisk, czyli Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Odsłonięto go w 550. rocznicę bitwy – jedenaście masztów symbolizuje sztandary polskich i litewsko-ruskich chorągwi. Obok, w pawilonie pod amfiteatrem, znajduje się Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Muzeum prezentuje wystawę związane z bitwą z zakonem krzyżackim w latach 1409-1411, a także ciekawe ekspozycje czasowe
(np. „Tytus Romek i A’tomek pod Grunwaldem”, „Dżelal ed-Din – dowódca tatarskich oddziałów posiłkowych pod Grunwaldem i chan Złotej Ordy”), czy pokazy multimedialne. Na suficie wiszą kopie chorągwi polskich i krzyżackich oddziałów. Od 1 maja do 15 września w namiocie przed muzeum zobaczyć można haftowaną wersję obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” w oryginalnych rozmiarach.
Na polu bitwy znajdują się też inne obiekty historyczne. Są to:
Ruiny kaplicy pobitewnej
Krzyżacy wznieśli ją w 1411 roku na cześć poległych członków zakonu.
Kopiec Jagiełły
Miejsce, z którego król Władysława Jagiełły dowodził wojskami w pierwszej fazie bitwy. Na jego szczycie znajduje się maszt z symbolicznymi chorągwiami królewskimi.
Kamień Jungingena
Kamień upamiętniający miejsce śmierci wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena.
Swój przyjazd do niewielkiej wsi w województwie warmińsko-mazurskim warto zaplanować na czas trwania Dni Grunwaldu (zazwyczaj 15 lipca). Odbywają się tutaj wówczas uroczystości patriotyczne przy pomniku, a okolice wsi Grunwald odwiedzane są przez tysiące ludzi. Największą atrakcją imprezy jest bez wątpienia inscenizacja bitwy, w której udział biorą liczne bractwa rycerskie z różnych państw. To wydarzenie z rozmachem, które zapewnia nie tylko znakomitą rozrywkę, ale i edukację, zwłaszcza dla najmłodszych. Wystarczy napisać, że w dniu 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem inscenizację na żywo obejrzało około 200 tysięcy ludzi, a chętnych było znacznie więcej.
Pola Grunwaldzkie stanowią miejsce bardzo ważne dla każdego Polaka – zwycięstwo w wojnie z Krzyżakami zakończyło ich potęgę, choć zakon działa do dziś. Warto pamiętać, że na Warmii i Mazurach pozostało wiele zamków rycerstwa. Zapraszamy do artykułu „Zamki krzyżackie na Mazurach” – tam dowiedzą się Państwo, gdzie można zobaczyć dawne twierdze zakonu.