Wśród wielu pięknych zakątków w naszym kraju, na szczególne uznanie zasługuje Giżycko. W tym malowniczym kurorcie jest bowiem wszystko, czego potrzebuje turysta.
Giżycko położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, powszechnie uważanym za jedno z najatrakcyjniejszych w kraju. Niewielkie miasteczko jest jego centralnym punktem i ważnym kurortem. Na jego popularność składa się wiele atrakcji turystyczno-kulturalnych oraz piękne widoki – dowodem uznania się liczne odwiedziny turystów, zarówno z Polski jak i zagranicy.
Zanim przyjechali turyści
Ślady działalności człowieka sięgają tutaj pradawnych czasów. Wydobyty z warstw piasku nad jeziorem Popówka Mała róg renifera ze śladami obróbki krzemiennym narzędziem ma około 15 tysięcy lat. Według historyków, w okresie przełomu epoki brązu i epoki żelaza tak duże skupiska osad występowały tylko na Wyspach Brytyjskich. W XIII wieku tereny dzisiejszego Giżycka opanował Zakon Krzyżacki i wzniósł zamek „Lötzen” – dziś znajduje się w nim hotel. Wraz z umacnianiem się potęgi zamku, w jego otoczeniu rosła w siłę osada założona przez osadników mazowieckich. Na prawa miejskie czekano jednak do 1612 roku. Z ważnych wydarzeń w dziejach Giżycka warto odnotować też wielki pożar z 2 grudnia 1686 roku, epidemię Dżumy (śmierć poniosło około 800 osób) czy przemarsz wojsk rosyjskich i napoleońskich. Nazwa miasteczka pochodzi natomiast od duchownego Gustawa Gizewiusza, krzewiciela polskości na Mazurach – nadano ją po II wojnie światowej.
Stolica polskiego żeglarstwa
Giżycko znajduje się w elitarnym gronie miast określanych mianem „stolica”. Tak, jak Zakopane jest zimową, a Sopot letnią stolicą Polski, tak kurort na Mazurach znany jest jako stolica polskiego żeglarstwa. To jeden z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich pomiędzy dwoma jeziorami: Kisajno i Niegocin. Liczne porty żeglarskie, czyste jeziora, świeże powietrze, piękne widoki znad wody – to tylko kilka powodów składających się na ten zaszczytny tytuł.
Nagranie z 2003 r. o Giżycku w programie z cyklu „Para w Polskę” – od tego czasu w Giżycku sporo się zmieniło, ale i tak warto obejrzeć bo jest sporo ciekawostek.
https://www.youtube.com/watch?v=zeM3zVtZ90c
Rozrywkowy tryb życia
Miasteczko jest najgwarniejszym i najbardziej rozrywkowym miejscem nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. W pubach czy barach można nawiązać znajomości z turystami z całej Polski i Europy, podobnie jak przy okazji cyklicznie odbywających się imprez. Wśród nich są doskonale znane wszystkim wydarzenia – „Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej Szanty”, i najstarszy w kraju festiwal muzyki Rap „Mazury Hip-Hop Festiwal”. Wiele imprez organizowanych jest przy okazji „Dni Giżycka”. Oczywiście nie można zapominać o festiwalach, które odbywają się w innych mazurskich kurortach, np. w Mrągowie czy Mikołajkach.
Zabytki
Nie można zapominać o wartościowych zabytkach, które zgromadzone są na terenie Giżycka. Do takich z pewnością można zaliczyć dziewiętnastowieczny most obrotowy na Kanale Łuczańskim, wyjątkowy w skali całej Europy. Największą popularnością cieszy się jednak zbudowana w latach 1844-1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV Twierdza Boyen. Aż do wybuchu drugiej wojny światowej była systematycznie rozbudowywana i spełniała ważną rolę strategiczną. W czasie wojny nie zdołały zdobyć jej wojska rosyjskie, później służyła jako szpital polowy i siedziba organizacji wywiadowczej „Fremde Heere Ost”. Otoczona murami i fosami Twierdza Boyen ukryta jest w gęstym lesie – dziś nie tylko służy jako obiekt turystyczny, ale i miejsce koncertów i imprez. Nie można przejść obojętnie obok zabytkowej wieży ciśnień z przełomu XIX i XX wieku, z której można podziwiać kapitalny widok na panoramę Giżycka i okoliczne jeziora. Warto też zwrócić uwagę na zabytkowy kościół parafialny oraz krzyż św. Brunona – męczennika zabitego przez Prusów.
Podwodne podróże
Giżycko to prawdziwa oaza zieleni i przyrody – bogata flora i fauna sprawia, że okolice kurortu są świetnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, ale też i podwodnych. Oddalone niecałe 30 kilometrów od Giżycka jezioro Mamry kryje wrak statku Arabella. Holownik leży na głębokości 33 metrów, a zimno oraz ciemność skutecznie budują atmosferę grozy podczas nurkowania. Nie można zapominać też o dość nietypowym jeszcze w naszym kraju sporcie ekstremalnym, jakim jest nurkowanie pod lodem. W zimę woda ma najlepszą przejrzystość – widoczność dochodzi nawet do 12 metrów. To zabawa dla wytrwałych i odważnych ludzi, ale nie brakuje chętnych, którzy zimą w tym celu odwiedzają powiat Giżycki. To dowód na to, że o każdej porze roku można tu w ciekawy sposób spędzić czas.
U sąsiadów też ciekawie…
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to nie tylko zbiorniki wodne, ale i liczne rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, pomniki przyrody, leśne ścieżki edukacyjne czy parki dzikich zwierząt. Miłośnicy fotografii mogą tu zrobić naprawdę fantastyczne zdjęcia na tle lokalnych plenerów. Giżycko jest dla turysty świetną bazą wypadową do poznawania nowych miejsc w tym regionie, np. słynnych pozostałości historycznych takich jak Wilczy Szaniec w Gierłoży, Zamek w Rynie, czy Rezydencja Lehndorffów w Sztynorcie. Wszędzie można dojechać samochodem lub innym środkiem transportu, najlepiej okolice te zwiedzać na rowerze.
Giżycko i okolice to punkt obowiązkowy dla każdego, kto lubi aktywnie spędzać czas, nieważne czy na lądzie, w wodzie czy powietrzu. Tutaj jest wszystko!